Új cég alapítása 2025-ben: Mit tartalmazzon a társasági szerződés?

Egy új év önmagában is új kezdet, emiatt pedig sokan szeretnek ilyenkor friss dolgokba belevágni, mint akár a cégalapítás is. Ezzel kapcsolatban ugyanakkor számos teendő van, ezek közül pedig mindenképpen külön említést érdemel az egyik legfontosabb dokumentum is.

Cégalapítás az új évben

Jellemzően mindenki fantáziáját mozgatja az, hogy a munka területén is képes legyen önállósodni, teljes mértékben a saját lábára állni és valami olyan dolgot létrehozni, amivel az üzleti életben is sikereket érhet el. Ehhez persze a jó ötletek mellett nem kevés bátorság sem kell és sajnos sokszor az is előfordul, hogy az önbizalom és a projektbe vetett hit jóval nagyobb, mint a valódi érték, emiatt pedig jó néhány cég már az alapítás után pár hónappal sem működik. A cégalapítás során tehát nem elsősorban szívből, hanem agyból kell működni és megfontolt döntéseket hozni.

Az év végén persze mindenki már a következő, 2025-ös évre gondol és fontolgatja a lehetőségeket. Az új év pedig egyben nagyobb motivációt is jelent a vállalkozni készülők számára azzal kapcsolatban, hogy meglépjék a régóta fontolgatott lépést és új céget alapítsanak. Az új kezdet azonban önmagában még nem garancia a sikerre, hiszen már a vállalkozás megalapítása is egy meglehetősen összetett, sok kötelezettséggel járó folyamat, de a neheze még csak ezután jön hiszen a céget valamilyen formában - lehetőleg sikeresen - működtetni is kell, mely nem mindig csak rajtunk és a munkavállalókon múlik, hanem a gazdasági környezet is nagy befolyással lehet a dolgok alakulására.

Természetesen senkit nem szeretnénk lebeszélni egy új cég alapításáról, hiszen egy jó ötlet és egy elhivatott csapat nagy dolgokra lehet képes, de egyben arra is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy mennyi különböző hivatalos teendővel jár egy új vállalat összerakása. A folyamat kihívásokkal teli, de egyben izgalmas is, mely gondos tervezést és számos jogi, pénzügyi és adminisztratív lépést igényel. Ennek pedig kifejezetten fontos eleme a dokumentáció is és az olyan papírok, mint a társasági szerződés, ami nélkül nem is lehetséges a cégalapítás.

Előkészületek a cégalapításhoz

Ahogy sok minden más, úgy egy cég alapítása is egy ötlettel, illetve annak kidolgozásával kezdődik. Az sajnos önmagában nem elég, hogy elhatározzuk mit szeretnénk csinálni és erre alapozunk egy vállalkozást, hiszen érdemes egy alapos piackutatást is végezni annak megállapítására, hogy minek lehet még helye a céges kínálatban, illetve van-e olyan terület, mely nagyobb valószínűséggel kecsegtet sikerrel és nem is feltétlenül kell óriási befektetésekben gondolkozni az induláshoz. Az ötletet követő első lépés tehát egy üzleti terv elkészítése.

Ebben az üzleti tervben meghatározható a vállalkozás célja és a célközönség, illetve a piaci helyzet elemzésére is jó platform lehet, ahogy a pénzügyi stratégia kidolgozása is sarkos eleme a tervnek. Adott esetben pedig akár a várható kiadások és bevételek kapcsán is bocsátkozhatunk becslésekbe, hogy tisztábban lássunk. Az ötlet és a terv tehát adott, a cégeknek ugyanakkor számos jogszabálynak kell megfelelnie. 

A tervezés és előkészítés során tehát arra is mindenképpen figyelni kell, hogy a vállalkozás megfeleljen a helyi és országos jogszabályoknak és minden szükséges engedélyt beszerezzen. Ehhez persze azt is el kell dönteni, hogy milyen vállalkozási formát választunk, mivel a részszabályozások különbözhetnek. Legyen az egy egyéni vállalkozás, Betéti társaság, Korlátolt felelősségű társaság vagy Részvénytársaság, minden esetben meg kell felelni a jogszabályi előírásoknak, melyet a céges dokumentációval is alá kell támasztani.


A cégalapítás és a dokumentáció

Az előkészületek után pedig el is érkeztünk a konkrét cégalapítási folyamathoz, melynek a már említett társasági szerződés és sok más dokumentum is szerves része. Mivel a cégalapítás során számos technikai információt szükséges meghatározni, mint pl. a cég neve, székhelye, az alaptőke biztosítása, a társasági szerződés megkötése és végül a cégbírósági bejegyeztetés nem csak a jogszabály szerinti kötelezettség de a cég szabályos és átlátható működése érdekében is létre kell hozni az ezeket hivatalos formában is rögzítő dokumentumokat.

Itt lép képbe maga a társasági szerződés, amely lényegében az a dokumentum, ami a cég működésének alapját képezi. Ez a szerződés a cégalapítás egyik fontos fundamentuma, melyet minden tagnak alá kell írnia, ezzel elfogadva és hitelesítve az ebben rögzített cégadatokat. Mivel a jogszabályok lényegében csak a cégalapításhoz kapcsolódó alapkövetelményeket fektetik le, a különféle finomhangolásokra igazából a társasági szerződésben van lehetőség. A különböző működési folyamatok és döntési mechanizmusok tisztázása nem csak kötelezettség, de a cég jól megfontolt érdeke is, hiszen a folyamatok így optimalizálhatók.

A társasági szerződést minden esetben írásos formában kell rögzíteni, melyet a tagok aláírásukkal hitelesítenek, illetve közjegyző, ügyvéd vagy jogtanácsos ellenjegyzéséhez is szükség lesz a jogi érvényre emeléshez. Bár a társasági szerződés alapvetően hagy némi mozgásteret a szokásostól eltérő szabályok meghatározására is, de bizonyos kötelező elemeknek muszáj megjelenniük, melyek az alábbiak:

  • a gazdasági társaság cégneve, 
  • a gazdasági társaság székhelye, 
  • a gazdasági társaság fő tevékenysége, egyéb tevékenységi körei, 
  • természetes személy tag neve, lakcíme, 
  • nem természetes személy tag cégneve, székhelye,  
  • a jegyzett tőke összege, rendelkezésre bocsátásának módja és ideje,
  • a pénzbeli és nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás megosztása,
  • a tagok vagyoni hozzájárulásának mértéke, 
  • a gazdasági társaság első vezető tisztségviselője,  
  • a képviselet, cégjegyzés módja
  • mindaz, amit az egyes társasági formánál a törvény kötelező jelleggel előír.

A társasági szerződés módosításáról

A kötelező elemek mellett természetesen egyéni szabályozások és információk is a társasági szerződésbe foglalhatók, de minden esetben érdemes előzetesen egyeztetni azokat a vonatkozó jogszabályokkal, ehhez pedig nem árt ügyvéd segítségét sem kérni. A társasági szerződés pedig akár utólag is módosítható, hiszen a szerződési szabadság erre is vonatkozik. A változtatás formája hasonlít a megkötési eljáráshoz, ilyenkor azonban már nincs szükség minden tag aláírására a bejegyzések elfogadásához. Ez alól persze kivételt képeznek az olyan helyzetek, amikor a módosítás az egyes tagok jogait hátrányosan érintené, hiszen ezekre az esetekre a Ptk. külön előírásokkal rendelkezik.

A társasági szerződés módosítására sok különböző okból lehet szükség, hiszen minden fontosabb személyi változást vagy a cég tevékenységére és működésére vonatkozó változást ebben a dokumentumban is jelezni kell, így tehát a korábban rögzített adatokat módosítani kell. Ilyen lehet pl.: 

  • Üzletrész és tulajdonhányad átruházása
  • Tevékenységi kör módosítása/bővítése
  • Vezetők személyes adatainak változása
  • Székhely, iroda vagy levelezési cím változása
  • Új fióktelep hozzáadása

Összefoglalva tehát azt mondhatjuk, hogy egy új cég alapítása alapos előkészületeket és jogszabályi megfelelést igényel, ehhez kapcsolódóan pedig kiemelten fontos a társasági szerződés részletes kidolgozása is, hiszen ez a dokumentum határozza meg a céges működés kereteit. Az üzleti terv készítése, a megfelelő vállalkozási forma kiválasztása, a cégbejegyzés és az alapítás utáni teendők összehangolt végrehajtása biztosíthatja a sikeres indulást. Ha tehát az új évben új cég alapítását tervezzük, mindenképpen figyeljünk oda a szabályosan elvégzett folyamatokra és azok lépéseire, hiszen ez már a kezdetekben is megkönnyíti a dolgunkat, illetve a hosszabb távú probléma mentességet is biztosítja.