Így ellenőrizheti egy cég jogosultságait a tevékenységek végzésére

Ha felmerül a kérdés, hogy egy adott cégnek van-e jogosultsága egy adott tevékenységet végezni, akkor ezt többféle módon is ellenőrizhető.

Elsősorban céginformációs portálokon, mint például az e-Cégjegyzék vagy az e-Cégkapu, lehet keresni a cég adatait, ahol megtalálhatóak az engedélyek és jogosultságok. Emellett az illetékes hatóságok, például a NAV honlapján is lehetőség van ellenőrizni adószámon vagy cégnéven keresztül, hogy a cég rendelkezik-e az adott tevékenységhez szükséges engedélyekkel és jogosultságokkal. 

Fontos, hogy az ilyen céginfó naprakész legyen, főként azért is, mert a jogosultságok idővel változhatnak, mert a tevékenységek köre módosítható, bővíthető.

 

Tevékenységi körök felvétele

Ha cégalapításra és cégbejegyzésre készülünk, akkor bírósági végzéssel és létesítő dokumentumokkal kell felkeresni a közjegyzőt, aki egy vagy több aláírási címpéldányt fog kiállítani számunkra. 

Ha gazdasági társaságot szeretnénk létrehozni, szükségünk lesz az alapítás során egy társasági szerződés létrehozására is.

A cégalapítás során az egyik feladat, hogy megadjuk, hogy milyen tevékenység végzésre jogosult a cég. Vannak tevékenységek, amelyek végzettséghez kötöttek, és vannak, amelyek nem. Továbbá azt is meg kell adnunk, hogy mi lesz a vállalkozás vagy a cég fő profilja, azaz a fő tevékenysége, de emellett több, további tevékenységi kört is megadhatunk.

A végzettséghez kötött tevékenységi körök esetében előfordulhat – főleg az egyéni vállalkozók esetében – hogy bekérik a bizonyítványokat, amellyel egyértelműen bizonyíthatjuk a képesítésünket.

 

TEÁOR, ÖVTJ és FEOR

A TEÁOR, azaz a Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere, a Központi Statisztikai Hivatalnál használatos kódrendszer. A TEÁOR számok a cégjegyzékben is fel vannak tüntetve. A főtevékenység alapján minden gazdálkodó szervezetet be kell sorolni a TEÁOR’08 négyszámjegyű rendszerébe. Ez a kód az adószámban is megjelenik.

Az ÖVTJ, azaz az Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke, aminek az alapja a TEÁOR’08. Ez az egyéni vállalkozók, adószámmal rendelkező magánszemélyek által üzletszerűen végzett gazdasági tevékenységeket tartalmazza részletesebb formában.

A FEOR a Foglalkozások Egységes Osztályozási Rendszere, tehát ez a munkaköröket jelzi, míg a TEÁOR és az ÖVTJ a vállalkozásokra vonatkozik.

 

Céglekérdezés könnyen és egyszerűen

Ha a jogosultságok és engedélyek mellett további információra van szükségünk egy adott cégről, akkor lehetőségünk van lekérdezni a cégadatokat és céginfókat több forrásból is.

Ha csak egyszerű, ingyenesen elérhető céginfókra van szükségünk, akkor cégnév, adószám és cégjegyzékszám alapján is rákereshetünk a cégre, például a Cégtaláló.hu oldalon. Ha az ingyenes adatokon kívül további cégdokumentumokra és céginfókra van szükségünk, akkor meg is rendelhetjük ezeket az oldalról, például aláírási címpéldányt, cégkivonatot, cégtörténetet, pénzügyi beszámolókat. Egyes dokumentumokat hiteles és közhiteles formában is megvásárolhatunk. Sőt, akár cégimősítést is kérhetünk néhány kattintás után!