Cégkivonat a pályázati ügyintézéshez – a legfontosabb tudnivalók
A céges ügyintézés sok esetben bonyolult lehet, hiszen minden folyamat más és más dokumentumok felmutatását igényelheti. Ezek közül külön is szót érdemelnek a különböző pályázatok, hiszen még az egyes kiírások között is lehetnek különbségek az igények szintjén, így nem árt figyelni.
Támogatott fejlődés
A cégek és vállalkozások számára az egyik legfontosabb cél a folyamatos fejlődés. Ez még akkor is igaz, ha nem feltétlenül rendelkeznek óriási, távlati tervekkel, hiszen az újabb és újabb szintek folyamatos elérése nélkül minden szempontból stagnálásról beszélhetünk. A fejlődésnek persze szó szerinti és átvitt értelemben is ára van, amelyre a forrásokat valahonnan elő kell teremteni. Ez ideális esetben a cég bevételeiből is fedezhető, ám ha hivatalos úton adódik lehetőség a külső segítségre, szinte biztos, hogy azzal érdemes élni.
E tekintetben mindenképpen említést érdemelnek a különböző pályázatok, melyek némiképp leegyszerűsítve a cégek fejlődését célzó anyagi támogatás nyújtását célozzák meg. Ezek rendkívül sokfélék lehetnek és rengeteg részterületre irányulhatnak az általános támogatási programoktól az egészen specifikus beszerzéseket és fejlesztéseket érintő beruházásokkal bezárólag. A pénz pedig sok forrásból származhat, hiszen korábban rengeteg EU támogatás állt rendelkezésre, de a különféle kormányzati és állami támogatások még ma is széles körben hozzáférhetők.
Egy pályázat lényege azonban többek között az is, hogy bizonyos értelemben versenyre sarkallja a cégeket, hiszen a támogatási keretösszeg jellemzően csak korlátozott számú vállalat fejlődésének elősegítésére elegendő. Ezeket tehát valamilyen módon el kell nyerni, melynek számos formai követelménye is van, ami különböző hivatalos dokumentumok bemutatását is magába foglalja. Az egyik ilyen, szinte minden pályázathoz szükséges dokumentum pedig a cégkivonat, ami nélkül a legtöbbször bele sem kezdhetnek a folyamatba.
A cégkivonat szerepe
A cégkivonat minden gazdasági társulás szempontjából fontos dokumentum, hiszen ez tartalmazza az összes olyan lényegi, konkrét információt, melyekre akár egy pályázat során is szükség lehet. Ez a fajta tételes felsorolás pedig természetesen a szűrést is leegyszerűsíti, hiszen az adott keretek között így a legkönnyebb kiválasztani azokat a cégeket, akik eleve esélyesek lehetnek a pályázati támogatás elnyerésére.
Az olyan adatok, mint a cég neve, székhelye, főtevékenysége, adószáma, cégjegyzékszáma stb. persze némiképp bagatellnek is tűnhetnek, hiszen az internet világában ma már egy jól irányzott kereséssel szinte bármelyiket kideríthetjük. A cégkivonat azonban ezek mellett egyéb fontos információkat is tartalmaz, melyek sehol máshol nem fellelhetők, csak ezen a dokumentumon. A száraz tények mellett pedig akár olyan negatív bejegyzéseket is tartalmazhat, mely automatikus kizárást jelent egy pályázatból.
Az internetes keresések és az ott fellelhető céginformációk kapcsán azonban egyértelműen felmerül a hitelesség kérdése is, mely a céges dokumentumok, így természetesen a cégkivonat tekintetében is döntő jelentőségű lehet. Egy pályázathoz pedig jellemzően közhiteles cégkivonatra lesz szükség, még ha a követelmények eltérőek is lehetnek. Ennek beszerzése pedig akár hosszabb időbe is telhet, így érdemes előzetesen tájékozódni a feltételekről és a lekérés lehetőségeiről.
A dokumentum típusai
A cégkivonat kapcsán is különbséget kell tennünk az egyes dokumentumok között, e tekintetben pedig a hitelesítés a kulcsszó. Nem mindegy ugyanis, hogy az egyes ügyintézési típusokhoz milyen dokumentumot követel meg az intéző szerv. A pályázatok kapcsán pedig szinte biztos, hogy a legszigorúbb kategóriának tekinthető közhiteles cégkivonatra lesz szükség, de természetesen nem ez az egyetlen elérhető típus.
Ingyenes cégkivonat: ahogy már említettük, az interneten lényegében minden hozzáférhető, így szinte természetes, hogy egy ingyenes cégkivonat beszerzése és csupán néhány kattintás. Ezzel kapcsolatban azonban mindenképpen érdemes megjegyezni, hogy egy ilyen dokumentum csak és kizárólag tájékoztató célokat szolgálhat, hiszen semmilyen hitelesítéssel nem rendelkezik, így pedig a hivatalos ügyintézés során sem használható változat.
Hiteles cégkivonat: ezzel a kategóriával már el is értünk a hitelesítéssel rendelkező, ugyanakkor csakis fizetés ellenében hozzáférhető cégkivonatokhoz. Ezek természetesen már hivatalos ügyintézésre is használhatók, ám ezek sem minden esetben lesznek elegendők. Ez esetben papír alapú és elektronikus dokumentumról is beszélhetünk, illetve az e-hiteles cégkivonat is felmerülhet mint lehetőség, mely egy elektronikus aláírással ellátott, es3 formátumú dokumentum.
Közhiteles cégkivonat: a pályázatok és cégkivonatok viszonylatában szinte biztos, hogy minden esetben a közhiteles dokumentumra lesz szükség. Egy ilyen cégkivonat mindenképpen papír alapú és jellemzően a bankok szokták lekérni. Fontos megjegyezni, hogy egy közhiteles cégkivonatot csak az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs Szolgálata vagy közjegyző adhatja ki, mely valamelyes elnyújthatja a folyamatot, de ideális esetben akár már másnapra elkészülhet.